Timpetill – festival superfilmova za mlade

U Radničkom domu Delnice, 13. 6. 2023., pokrenut je Timpetill - program filmova za mlade. Održava se od 13. do 16. 6. u organizaciji Motovunskog filmskog festivala koji se u srpnju ove godine dijelom seli u Gorski kotar,  na brdo Petehovac.

Dječji festival Timpetill  (koji je ime dobio po književnom gradu bez roditelja) osmišljen je kako bi djeca stekla naviku gledanja filmova i aktivnog sudjelovanja pri uređenju i pripremi kinodvorane, lijepljenju plakata, skupljanju glasova i ocjena te na kraju najbolji filmovi budu izabrani upravo dječjim glasovima. Djeca svih uzrasta  u mogućnosti su besplatno pogledati neke od ponajboljih suvremenih animiranih, igranih i dokumentarnih filmova za mlade u jutarnjim i poslijepodnevnim projekcijama.

U okviru kurikula Hrvatskoga jezika; medijske pismenosti, naši su učenici s učiteljicom Šepac posjetili dvije filmske projekcije. Učenici 5. i 8. r. odgledali su francuski film Mala banda koji progovara o ekološkoj temi na kontroverzan način, ekološkim terorizmom, ali priča je to i o prijateljstvu i odrastanju i našim se učenicima jako svidjela. Učenici 7.r. odgledali su švicarski dokumentarac Kli(n)ka u kojem pratimo tinejdžericu influencericu Leoni, zamke virtualnog svijeta te otuđenost i izoliranost pojedinca u današnjem svijetu.

Učenici mlađeg uzrasta sa svojim učiteljicama pogledali su Kratkiše: Priče iz zvjerinjaka,    6 crtanih i animiranih filmova hrvatskih autora te sudjelovali u radionici animiranog filma na kojoj su saznali kako se može izraditi animirani film te isprobali crtajući svoje crtiće. Sljedeći dan pogledali su film Kraljica plesa te naučili kako razvijati samopouzdanje.

priredila: Jasna Šepac, prof.

objavio: Erik Šneler   datum: 19. 6. 2023.