Ekoškola Brod Moravice

Dana 7. 6. 2023. u prostorijama Zagrebačkog velesajma, učenice 7.r. Paula Rački i Sara Tepšić,  s ravnateljicom škole Tajanom Jauk Mance, učiteljem biologije Hrvojem Kezele i   domarom,  sudjelovali su na susretu međunarodnih ekoškola  Hrvatske. Susret je bio izuzetno zanimljiv i poticajan. To se prvenstveno odnosi na prezentiranje  primjera dobre prakse hrvatskih ekoškola  na temu Smanjenje onečišćenja okoliša.

Za ekoškole kažu da su rastući fenomen koji potiče mlade ljude na aktivno uključivanje u zaštitu okoliša sredine u kojoj žive. Kroz ovaj program djeca i mladi mogu steći osjećaj utjecaja na lokalno i globalno upravljanje različitim resursima, a sve u cilju očuvanja zaštite okoliša. Cilj posjete velesajmu bila je dodjela tj. promocija naše  ekoškole, ali i drugih ekoškola koje  su obnovile ili stekle pripadajući ekostatus, ovisno o broju godina provođenja  programa ekoedukacije učenika. Tom prigodom našoj je školi dodijeljen certifikat dijamantnog statusa kao i  pripadajuća zelena zastava.  Od stjecanja prvog statusa u našoj školi pa do danas, prošlo je ukupno 14 godina provedbe programa Ekoškole. Naša je  ustanova stekla status međunarodnog programa ekoškole. To znači da smo u cijelosti ispunili uvjete iz smjernica za provedbu programa ekoškole i uredno izvršili sve potrebne radnje za stjecanje  ovog međunarodnog priznanja. Riječ je o mnogobrojnim projektima koji su se provodili tijekom ove i prošle školske godine u našoj školi kao i provođenje godišnjih izvedbenih  kurikuluma ekoškole te provođenje godišnjeg izvedbenog kurikuluma mobilnog ekokutka preporučenog od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Primorko - goranske županije. Uz navedeno, naglasak je stavljen na provođenje tzv. sedam ekokoraka. To se odnosi na pravilno klasificiranje i razvrstavanje različitog otpada, mogućnosti štednje i zaštite voda, mogućnosti uštede električne energije u vremenima energetske krize, promociju zdravog života, okoliša škole - uređenje po mjeri učenika, učitelja i roditelja te projekti vezani uz ekološke aktivnosti.

Ponosni smo na naše učenike, učitelje i sve ostale djelatnike škole koji su na bilo koji način pridonijeli mogućnosti postojanja naše ekoškole tj. provođenju njezina programa. Zastava je podignuta jer smo  proveli sve zacrtane aktivnosti i stekli dijamantni status.

priredio: Hrvoje Kezele

objavio: Erik Šneler   datum: 14. 6. 2023.