Svjetski dan šuma i voda 2024.

Učenici starijih razreda OŠ Brod Moravice prigodno su i ove nastavne godine obilježili Svjetski dan šuma  i Svjetski dan voda.  Svojim su izlaganjem ukazali da šume čine dom za čak 80 % svjetske kopnene bioraznolikosti.  Isto tako, čovječanstvo ovisi o nizu različitih usluga na kojima se može zahvaliti upravo šumama jer smanjuju rizik od poplava, erozije tla, ublažavaju posljedice suše, pomažu u opskrbi pitkom vodom i proizvode kisik.

Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana voda obilježava se temom voda za mir.  Ujedinjeni narodi pozivaju na jedinstvo oko dostupnosti vode kao sredstva mira i stabilnosti u svijetu.

U svakoj izvorskoj  vodi nalaze se različite količine otopljenih tvari.  Naši učenici, prigodom obilježavanja Svjetskog dana voda, osvrnuli su se upravo na prisustvo otopljenih tvari u vodi. Učinjena je analiza uzorka. Set za analizu vode se sastoji od različitih laboratorijskih predmeta i različitih reagensa. Učenik šestog razreda, Antonio Petrinić, prikupio je  uzorak vode za analizu. Isti uzorak uzet je iz izvora Plavanovka – Brod Moravice. Koristeći pribor za analizu vode, učenici su  odredili prisustvo otopljenih tvari u vodi (nitrata, nitrita i  fosfata). Pomoću skale boja i u  odgovarajućim mjernim jedinicama određena je veća ili manja prisutnost istih. U pokusu su sudjelovali i  učenici mlađih razreda. Isto tako,  u određivanju pH uzoraka vode dobivene su različite vrijednosti. Dakle, učenici su bilježili mijenjanje boje uzoraka izvorske vode sa dodanim reagensom pomoću čaša koje imaju markaciju. Zaključak učenika je da se za konzumaciju mora koristiti isključivo vodovodna voda. Analizu vodovodne vode provodi svakodnevno HZJZ PGŽ, ispostava u Rijeci.

Učenici su ukazali na važnost obzirnog ponašanja prema vodama i šumama u cilju nijhova očuvanja.

pripremio: H. Kezele

objavio: Erik Šneler   datum: 25. 3. 2024.