Terenska nastava u srce Riječke nadbiskupije

Učenici 6. i 8. r. naše škole, 8. ožujka 2024. godine bili su na terenskoj nastavi u „ srce naše Riječke nadbiskupije“, u pratnji učiteljice Katarine Tušek i vjeroučitelja Damjana Poljančića.

Ova je nastava povezana s gradivom 6. r. u kojemu se mnogo govori o Crkvi – zajednici vjernika. Terenska nastava započela je posjetom riječkoj Katedrali svetoga Vida, ispred koje nas je dočekao vikar za pastoral Riječke nadbiskupije - vlč. Mario Gerić. Unutar katedrale iznio je prigodno izlaganje o povijesti i nastanku Katedrale sv. Vida. Govorio je učenicima o važnosti katedrale za nadbiskupiju i po čemu se katedrala razlikuje od ostalih crkava. Nakon izlaganja učenici su imali priliku razgledati galeriju katedrale u kojoj se čuvaju važni i dragocjeni sakralni predmeti katedrale, a koji su od izrazite umjetničke, povijesne, kulturne i sakralne vrijednosti: misna ruha, kaleži, pokaznice i ciborij, misali, sedes pape Ivana Pavla II. koji je bio korišten tijekom njegovog posjeta Rijeci i sl.

Uz posjet Katedrali sv. Vida upriličen je posjet učenika riječkom nadbiskupu Mati Uziniću u zgradi Ordinarijatu Riječke nadbiskupije. Riječki nadbiskup upoznao je učenike sa značenjem nadbiskupije, koje su granice naše nadbiskupije i što je to metropolija. Također, potaknuo je učenike da mu sami postave pitanja na što su se učenici odazvali. Pri koncu susreta, nadbiskup je svima podjelio medaljice sa likom Gospe Trsatske te kratko upoznao učenike sa poviješću tog svetišta. Uz to, napomenuo je da i u Gorskom kotaru imamo marijanska svetišta kao što su Sveta Gora kraj Gerova i svetište Gospe Žalosne u Mrkoplju i da na najprije trebamo upoznati i pohoditi svoja svetišta da bi smo mogli onda i ona van biskupije i diljem svijeta.  Zahvalne riječi i pozdrav nadbiskupu je u ime okupljenih uputio vjeroučitelj Damjan Poljančić.

Ni ovaj put na terenskoj nastavi nismo bili sami, već su nam se pridružili prijatelji i učenici Željezniške tehničke škole Moravice, Srednje škole Delnice, OŠ Skrad, OŠ Brod Moravice te OŠ Rudolfa Strohala Lokve pod vodstvom svojih učitelja i vjeroučitelja. Ostvareno zajedništvo osnovnih i srednjih škola Gorskoga kotara nastavit ćemo kroz buduće projekte i terenske nastave.

priredio: Damjan Poljančić, vjeroučitelj

objavio: Erik Šneler   datum: 13. 3. 2024.