Putevima bl. Alojzija Stepinca

Pod nazivom Putevima bl. Alojzija Stepinca, 20. veljače 2024., učenici 8. r. sudjelovali su na terenskoj nastavi vjeronauka, a pod vodstvom učitelja povijesti Erika Šnelera i vjeroučitelja Damjana Poljančića.

S obzirom da je u godišnjem izvedbenom kurikulumu povijesti vjeronauka određen govor o djelovanju Crkve u ratnom i poratnom razdoblju, važno je razmotriti lik i djelo kardinala Alojzija Stepinca koji ne prestaje biti uzor kršćanske vjere, morala i čovjekoljublja. Učenici su o kardinalu Stepincu učili posjetivši njegovu rodnu župu u Krašiću te Spomen-dom gdje je blaženik bio provodio posljednje godine i dane života. Kratko predavanje o Alojziju Stepincu i njegovom boravku u Krašiću održao je vjeroučitelj Damjan. Nakon obilaska župne crkve i spomendoma, uputili smo se u Zagreb na Kaptol gdje se nalazi zagrebačka katedrala. U katedrali se nalaze blaženikovi posmrtni ostaci. No, zbog restauracije katedrala nije otvorena za bogoslužja i obilaske. Ipak,  tom su prilikom učenicima upućene prigodne pouke. Potom smo se uputili na Markov trg o čijem je značaju govorio učitelj povijesti Erik.

Ovim kratkim obilaskom nekoliko važnih povijesnih mjesta vezanih za život blaženoga kardinala Stepince, upriličena je terenska nastava. Njome se učenike nastojalo poučiti o snazi vjere tijekom životnih nedaća koja ne nestaje već ostaje zabilježena duboko u povijesti na svjedočanstvo budućim naraštajima. Jesmo li bili uspješni? Pokazat će budućnost.

priredio: Damjan Poljančić, vjeroučitelj

objavio: Erik Šneler   datum: 13. 3. 2024.