Processus Montanus: Kroz literarni i fotonatječaj produbili znanje o “zelenom srcu Hrvatske”

Natječaj su u povodu Dana Gorskog kotara organizirali delnička knjižnica, Srednja škola Delnice i Grad Delnice, a namijenjen je učenicima srednjih i osnovnih škola Primorsko-goranske županije

DELNICE – Šestu godinu zaredom delnička Gradska knjižnica »Janet Majnarich« bila je domaćin završnice literarnog i fotonatječaja “Processus Montanus”.

Riječ je o natječaju koji u povodu obilježavanja Dana Gorskog kotara uz delničku knjižnicu organiziraju Srednja škola Delnice i Grad Delnice, a namijenjen je učenicima srednjih i osnovnih škola Primorsko-goranske županije.

Cilj je kroz literarno, likovno i fotostvaralaštvo bolje upoznati i zavoljeti goransko područje, odnosno produbiti znanje o, kako se često zna nazivati, »zelenom srcu Hrvatske«.

O toj ideji u svojim su pozdravnim riječima sudionicima govorili gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić, bivši gradonačelnik Delnica i idejni začetnik projekta Ivica Knežević, voditeljica projekta Jasminka Lisac te Indira Rački Joskić, ravnateljica Gradske knjižnice »Janet Majnarich«.

Ljubav i entuzijazam

Ravnateljica Indira Rački Joskić posebno je naglasila da su za ovo jedinstvo zaslužni svi goranski prosvjetari, učitelji i nastavnici goranskih škola, mentori učenika, koji su i ovoga puta pokazali da su u obilježavanju ovoga značajnoga datuma pravi i jedini primjer svima ostalima, čime su dokazali da svoj posao rade s puno ljubavi i entuzijazma, a baš zahvaljujući tome pobjednica ovog lijepog druženja svakako je okupljena goranska mladost u jedinstvu nastojanja da se voli, njeguje i čuva zavičaj(no).

Koordinatorica, prof. Jasminka Lisac, uz zahvalu svima koji pružaju pomoć u realizaciji projekta, istaknula je da je i ove godine na natječaj pristiglo mnoštvo kvalitetnih radova iz brojnih osnovnih škola – Rudolfa Strohala Lokve, »Ivanka Trohar« Fužine, Ivana Gorana Kovačića Delnice, Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko, Dr. Branimira Markovića Ravna Gora, Skrad, Brod Moravice, Čavle, područnih škola Jablan, Tršće, Gerovo, Srednje škole »Vladimir Nazor« Čabar, ŽTŠ Moravice, 1. hrvatske sušačke gimnazije u Rijeci, Obrtničke škole Opatija, Drvodjeljske i strojarske škole Rijeka, Škole primijenjene umjetnosti Rijeka te Srednje škole Delnice.

Nagrade vezane uz obilježavanje 245. rođendana Gorskog kotara podijeljene su u nekoliko kategorija. Kod literarnih radova u uzrastu razredne nastave najuspješnja je Tia Šutej (4. r. OŠ Brod Moravice, mentorica Dijana Arbanas), druga je Gabrijela Brenc (4. r. OŠ Skrad, mentorica Sanja Despot Abramović), a treće mjesto dijele Ana Malnar (4. r. PŠ Tršće, mentorica Katarina Leš), Sunčica Zatezalo (4. r. OŠ Skrad, mentorica Sanja Despot Abramović) i Alina Mamula (3. r. PŠ Jablan, mentorica Radmila Hodinj).

Nagrade i pohvale

U uzrastu predmetne nastave pobjednica je Jana Vančina (8. r. OŠ Ravna Gora, mentorica Gordana Podobnik), drugo mjesto osvojile su Paula Rački (8. r. OŠ Brod Moravice, mentorica Jasna Šepa) i Marta Jurković (6. r. OŠ Skrad, mentorica Ana Matić Zagorac), treće mjesto dijele Noel Janeš (7. r. PŠ Gerovo, mentorica Sanja Klarić), Korina Kašelić (6. r. OŠ Vrbovsko, mentorica Manuela Valenčić), Lara Radošević (6. r. PŠ Tršće, mentorica Ingrid Žorž) i Irina Čop (6. r. OŠ Lokve, mentorica Mihaela Špoljarić), a pohvalu je zaslužio i Noa Voloder (6. r. OŠ Fužine, mentorica Antonija Baričević). Kod srednjoškolaca pobjednik je Fabijan Škarić (4. r. Prva hrvatska sušačka gimnazija u Rijeci, mentorica Tina Fabijančić), druga je Tamara Krivec (3. r. SŠ Delnice, mentorica Iva Kezele) te treća Lana Ružić (3. r. SŠ Delnice, mentorica Iva Kezele).

U natjecanju za najbolju fotografiju u uzrastu razredne nastave najbolja je bila Tia Šutej (4. r., OŠ Brod Moravice, mentorica Dijana Arbanas). Kod predmetne nastave pobjedničku poziciju podijelili su Nino Malnar (7. r., PŠ Gerovo, mentorica Sanja Klarić) i Lorena Kovačić (8. r., OŠ Brod Moravice, mentorica Jasna Šepac), drugo mjesto dijele Matea Pleše (6. r., OŠ Skrad, mentorica Anamarija Diklić) i Ivor Perković (7. r., OŠ Čavle, mentorica Dolores Maršanić), a treća je Paula Rački (8. r., OŠ Brod Moravice, mentorica Jasna Šepac). Kod srednjoškolaca autor najbolje fotografije je Borna Kuprešak (4. r., ŽTŠ Moravice, mentorica Željka Vrcelj), druga je Katja Belobrajdić (4. r., SŠ Delnice, mentorica Bojana Kovačević), treća Ema Kiridžija (4. r., ŠPUR, mentorica Laura Herceg), četvrta Dina Marković (1. r., ŽTŠ Moravice, mentorica Željka Vrcelj) te peta Nika Rigler (1. r., SŠ Čabar, mentorica Valentina Tomac).

objavio: Erik Šneler   datum: 7. 12. 2023.