31. goransko dijalektalno sijelo Govor mog zavičaja

Nakon trideset godina održavanja dijalektalnih sijela Matice hrvatske, ogranak Delnice, u Mjesecu knjige, u školama Gorskog kotara, čast 31. obilježavanja pripala je Čabru jer su grad Čabar i njegova Matica hrvatska uspjeli u nastojanju da svoj, čabarski govor bude priznat i zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske.

Upravo je očuvanje identiteta naglasila predsjednica delničkog ogranka MH, Nives Marjanović pozdravivši sve učenike i njihove mentore na sijelu. Nakon uvodnog govora i pozdrava ravnateljice Silvane Šebalj Mačkić, nazočne je pozdravio i Antonio Dražović, gradonačelnik Čabra, Ivan Janeš predsjednik MH, ogranak Čabar koji su poklonili i prigodne poklone za škole. Gost književnik ove je godine bio Radovan Tadej iz Zlobina koji je vrlo interesantno prikazao čakavicu  koja se govori u mjestima Gorskog kotara i sjevernog Primorja pročitavši i nekoliko svojih pjesama. Nakon nastupa pjevačkog zbora čabarske osnovne škole, slijedio je nastup goranskih osnovnih i srednjih škola. Na svojim zavičajnim dijalektima pripovijedali su o prirodi, djedovima i bakama, ljubavima i svemu što u životu djeteta i mladog čovjeka ima značenje.

„Mi smo prišli iz Moravic. Ni nas dosti i to kaj bumo danas tukaj divanili to bo to, zakaj nas več ni ne bu. Za par let ne bo emav do pejt na Goransko sijelo. Zato nas danas dobro posljušajte koko su nas navičile učiteljce Dijana i Jasna jer mi gremo drugo leto proč i več nas ne bošte vidli..“ rekao je Andrija koji je sudjelovao zajedno s Doris Crnković pjesmom Čušpajz, Tia Šutej - Majke Božje pas, Paula Rački - Stari i mladi, Lucija Injić - Gorski kotar, Andrija Štajduhar - Brod Moravice, koje su uvježbale  Dijana Arbanas i Jasna Šepac.

Na kraju uživanja u velikom bogatstvu govora malog Gorskog kotara, u prepunoj dvorani čabarske škole, svečanost je uveličao domaći glazbenik, kantautor na harmonici  pjesmama  na svom čabarskom dijalektu, Matija Turk.

S nadom da ćemo se u sve siromašnijem, po broju stanovništva, Gorskom kotaru i iduće godine sastati, sudionici su uživali i u obilasku dvorca Zrinskih u Čabru.

priredila: Dijana Arbanas

objavio: Erik Šneler   datum: 19. 11. 2023.