Promocija slikovnice –Pokućarac Pavao

U brodmoravičkoj osnovnoj školi oduvijek se njegovala tradicija i kulturna baština.

Učenici naše škole znaju da iz Brod Moravica dolazi mnogo književnika koji su stvarali na hrvatskom standardu ili na domaćem kajkavskom narječju.

Jedna od njih je i Slavica Grgurić Pajnić, koja je napisala svoju treću slikovnicu. Ova slikovnica, tiskana u organizaciji Etnoudruge Turanj iz Brod Moravica, veoma je važna jer opisuje zanimanje kojeg više nema – pokućarca. Pokućarci su bili putujući trgovci i mnogo muškaraca iz ovog kraja se prije sto godina bavilo time kako bi zaradili za život svojih mnogobrojnih obitelji. Pokućarac Pavao bio je Slavičin djed te je ona o njemu napisala priču. Slikovnica je pisana i na standardu i na domaćem pa su je učenici od 1. do 4. r. rado popratili svojom scenskom igrom u kojoj su glumili pokućarca (uvježbale učiteljice Erna Šnajdar, Veronika crnić Zagorščak i Dijana Arbanas). Promociju je vodila učiteljica Dijana Arbanas, a recenziju slikovnice dala je knjižničarka Sanja Despot Abramović. Naslovnicu knjige izradile su učenice 4. r. Doris Crnković i Tia Šutej (mentor D.Arbanas).

Učenici su u svojoj scenskoj igri prikazali i stare tradicijske plesove svoga zavičaja: rašpu, seljančicu i špic polku. Na taj način prikazuju svoju ljubav prema zavičaju te rado sudjeluju u stvaranju novih knjiga i slikovnica.

priredila: Dijana Arbanas

objavio: Erik Šneler   datum: 19. 11. 2023.